Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století

Ve dnech 30. září a 7. října navštívil naši školu divadelní soubor Divadélka pro školy z Hradce Králové. Studenti se tentokrát mohli těšit na představení s názvem Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století. Představení nás provedlo českou divadelní tvorbou od období vzniku samostatného Československa až po současnost.

První scénka pocházela ze hry slavné dvojice Voskovce a Wericha Don Juan & comp, předválečná tvorba byla reprezentována dílem Karla Čapka Válka s mloky, 50. a 60. léta, pro která byla typická divadla malých forem, vystihla tvorba divadla Semafor v ukázce nezapomenutelné písně Tereza. Legendární muzikál Balada pro banditu nás přenesl do let sedmdesátých, na která navázalo absurdní drama v podobě jednoaktovky Chyba od Václava Havla. Celé představení vyvrcholilo ukázkou ze svérázné tvorby Divadla Járy Cimrmana, a to hrou Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Po celou dobu představení se herci snažili aktivně zapojit do her i diváky, někteří z nich si dokonce vyzkoušeli, jaké to je stát na prknech, která znamenají svět. Výkony herců byly vynikající a spolupráce s obecenstvem velmi pohotová. Představení bylo příjemným zpestřením výuky a studenti si jistě zábavnou formou doplnili či zopakovali své znalosti z literatury.

Mgr. Ivana Janošová